Kuo skiriasi psichologas nuo psichiatro ir psichoterapeuto

psichologasPsich išvertus iš graikų kalbos reiškia „siela“. Sielos ligas gydo trijų rūšių specialistai: psichologas, psichoterapeutas ir psichiatras. Visi skamba panašiai? Iš tikrųjų, terminai labai panašūs ir retas kuris žino jų skirtumus. Pabandysime paaiškinti juos žmonių kalba.

Atsiminti kas ir kaip labai paprasta, jei prisiminsite tokią specialybę, kaip stalius. Geras stalius visada turi padėjėją. Padėjėjas turi pagalbininką, kuris atlieka paprastesnius darbus. Tas pagalbininkas, kartais lietuvių tautosakoje vadinamas „gizeliu“ padeda tiek pačiam staliui, tiek staliaus padėjėjui. Prisimenate viską?

Stalius->staliaus padėjėjas->pagalbininkas – „gizelis“.

Gal mums tas „gizelis“ atrodo panašus į berniuką, kuris tik atneša lentas, bet yra ne taip. Į stalių kreipiasi žmogus, kuris nori įrengti savo namus natūraliu medžiu. Stalius nuvyksta apžiūrėti patalpų, įvertina, ko reikės, kokie yra galimi sprendimai, kokia mediena bus naudojama ir garantuoja puikų galutinį rezultatą. Jis mato visą paveikslą, kaip turi būti sutvarkyti namai, kad klientui patiktų. Tuo tarpu staliaus padėjėjas nelabai gali garantuoti viso rezultato. Viskas, ką jis gali padaryti yra prieškambario baldų komplektas, miegamojo komplektas, valgomojo komplektas. Tuo tarpu „gizelis“ gali padėti susivokti, ko klientui iš tiesų reikia – ar miegamojo komplekto, ar valgomojo, kaip jis jausis su vienos medienos baldais, kokią problemą išspręs tam tikros apdailos detalės ir panašiai.

Labai panašu ir su kita statybų sritimi. Architektas-mūrininkas-betono maišytojas… Bet mes juk apie psichinę sveikatą kalbam! Grįžkime prie visų trijų specialybių – psichiatro, psichoterapeuto ir psichologo.

Staliaus alegoriją labiausiai atitinka gydytojas psichiatras, turintis licenciją verstis psichiatrinių susirgimų diagnostika ir gydymu. Tai daugybę metų mokęsis profesionalus medikas, galintis išrašyti vaistus ir atsakantis už paciento sveikatos būklę. Daktaras psichiatras gydo vaistais ir kitomis priemonėmis.

Staliaus padėjėjas – psichoterapeutas. Tai bendrosios praktikos gydytojas, baigęs 3 metus trunkančius psichoterapeutų kursus. Vaistų nuo psichikos ligų jis išrašyti negali, nors bendrus vaistus išrašo (jis gi ir bendrosios praktikos gydytojas, galintis tikrinti pulsą, klausyti kvėpavimo takų ir t.t.). Psichoterapeutas gydo ne vaistais, o tam tikra terapija. Populiariausia – pokalbio terapija, kai psichoterapeutas kalba su pacientu, rodo tam tikrą vaizdinę medžiagą.

„Gizelis“ – psichologas. Tai psichologijos mokslus baigęs „civilis“, jis nėra net gydytojas, todėl negali išrašyti vaistų, pritaikyti tam tikrą terapiją (gydymo procesą). Tai ką daro tas psichologas internetu? Jis padeda diagnozuoti psichinį sutrikimą, padeda žmogui pačiam įveikti tam tikras psichines negalias, padeda atgauti pasitikėjimą savimi, nusiraminti, suimti save į rankas. Jis tiria žmogaus emocinę būseną ir pataria, kaip ją kontroliuoti ir panaudoti efektyviau siekiant savo tikslų.

Jeigu jums depresija, į ką turėtumėte kreiptis? Galite kreiptis į psichologą, kuris atliks keletą testų, kurių rezultatai pasakys, kokia tiksliai psichine liga sergate. Depresija yra sunki psichinė liga, kurios gydymas yra ilgas ir sudėtingas, todėl čia neapsieinama be vaistų ir įvairių terapijų. Vaistus gali išrašyti tik gydytojas psichiatras, todėl kreiptis reikia į jį. Jei eisite tiesiai pas psichoterapeutą ir sakysite, kad jums negerai su psichika, jis, kaip bendros praktikos gydytojas, nusiųs jus arba pas psichologą arba pas psichiatrą, kad būtų patikslinta diagnozė. Jei liga bus aptikta, ją gydys psichiatras. Jei tai „įsikalbėta“ liga, kuri kilo dėl problemų darbe, nelaimingos meilės, didelio streso ir pan. priežasčių, greičiausiai su jumis dirbs psichologai Vilniuje, kuris padės tos menamos ligos atsikratyti tiesiog pagerinus savijautą ir sustiprinus pasitikėjimą savimi.

Vis dar painu? Tada dėl visų ligų kreipkitės į psichologą. Psichologo konsultacijos nėra fiksuojamos ligos istorijoje, todėl neturėsite jokių problemų ateityje, jei norėsite dirbti rizikingą darbą, įsigyti šaunamąjį ginklą ar tiesiog vairuoti automobilį.

Beje, JAV populiarūs psichoterapeutai Lietuvoje daugiausiai dirba privačiai, nes ligonių kasos psichinės terapijos nefinansuoja arba finansuoja tik su psichiatro įsikišimu. Pokalbio terapija yra veiksmingas būdas susitvarkyti su tam tikromis ligomis, nors Lietuvoje šis būdas vis dar ne toks populiarus dėl susidariusios sveikatos apsaugos sistemos trūkumų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Post Navigation