Buhalterinė apskaita Kaune: ar vadovas visada kaltas?

buhalterinė apskaitaAkcinių bendrovių įstatymas numato esminę įmonės vadovo pareigą – organizuoti bendrovės kasdieninę veiklą. Ši pareiga įmonių vadovams dažniausiai suvokiama, kaip sklandaus bendrovės darbo užtikrinimas, iškilusių problemų arba krizių šalinimas bei tikslų įgyvendinimas. Visgi, toks požiūris šiek tiek siauras, nes įmonės vadovas yra atsakingas ir už bendrovės buhalterinės apskaitos tvarkymą, mokesčių mokėjimą ir deklaravimą. Tad vadovas iš esmės yra atsakingas už visą įmonės veiklą, tačiau, kai neturi tinkamos kvalifikacijos ir žinių, atlikti visas savo funkcijas gana keblu. Taigi, nieko nuostabaus, kad buhalterinė apskaita Kaune ar kituose Lietuvos miestuose yra tvarkoma ne vadovų, o profesionalių buhalterių.

Kita vertus, ne šventieji puodus lipdo, todėl net ir profesionalūs buhalteriai kartais klysta. Kas tokiu atveju kaltas – vadovas ar buhalteris?

Dažnai manoma, kad įmonei įdarbinus buhalterį, vadovas gali ramiau atsikvėpti ir būti visiškai ramus, nes už visus reikalavimus, susijusius su įmonės buhalterinės apskaitos tvarkymu, mokesčių deklaravimu ir sumokėjimu, yra atsakingas buhalteris ir jei kažkas ne taip, atsakomybėn bus traukiamas būtent jis. Deja, tai ne visai tiesa. Žinoma, už pažeidimus dažnai turi atsakyti ir buhalteris, tačiau tam tikroms valstybės institucijoms gali kilti klausimas, o kur buvo vadovas? Akivaizdu, kad buhalteris negali būti atsakingas už visus pažeidimus buhalterinės apskaitos sferoje, nes jis negali būti savarankiškas, spręsdamas visus buhalterinės apskaitos klausimus. Pavyzdžiui, buhalteris negali atsakyti už įmonės dokumentų išsaugojimą, nes dokumentai yra dedami į archyvą, už kurio darbą yra atsakingas įmonės vadovas. Kitas gana akivaizdus pavyzdys – buhalteris negali užtikrinti, kad metinė finansinė ataskaita būtų pateikta laiku, nes ją pateikti galima tik pasirašius vadovui, o kartais būtinas ir bendrovės akcininkų patvirtinimas.

Taigi, atsakomybė už įmonėje prastai organizuojamą buhalterinį darbą krinta ne buhalteriui o vadovui, kuris privalo savo dienotvarkėje surasti laiko ir skirti pakankamai dėmesio buhalterinio darbo organizavimo klausimams spręsti. Priešingu atveju, įmonės vadovas gali būti traukiamas ne tik materialinėn ar drausminėn atsakomybėn, bet ir administracinėn ar baudžiamojon atsakomybėn.

Tad svarbu nepamiršti, kad buhalterinė apskaita Kaune ar kituose miestuose turi būti patikėta tik savo darbą išmanantiems buhalteriams, o vadovas turėtų vadovautis elementaria patarle – pasitikėk, bet ir tikrink.

Comments are closed.

Post Navigation